1- با عرض سلام خدمت استاد گرامی، لطفاً خودتان را معرفی نمایید و مختصری از رزومۀ خود را بیان کنید.

من نادر فنائی هستم، عضو هیئت علمی دانشکدۀ مهندسی عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و عضو بنیاد ملی نخبگان ایران. اینجانب هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه صنعتی شریف به پایان رسانده‌ام. در سال 1374 در اولین مسابقه ریاضی دانشگاه شریف در بین دانشجویان کلیه رشته‌ها حائز رتبه ممتاز شدم. سپس در سال 1378 رتبۀ اول المپیاد دانشجویی عمران را کسب کردم. در سال 1380 موفق به اخذ رتبۀ اول آزمون دکترای اعزام به خارج شدم و در سال 1385 نیز دانشجوی سال عمران کشور شدم. همچنین در روز مهندسی (پنجم اسفندماه) سال 1386 از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان و مسکن به عنوان مهندس نوآور انتخاب شدم.

2- چند سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را دارید؟

اینجانب از سال 1379 تدریس خود را آغاز کردم و 16 سال سابقۀ تدریس مداوم در حوزۀ ارشد دارم.

3- در حال حاضر چه دروسی را تدریس می‌کنید؟

در حال حاضر دروس تحلیل سازه‌ها، مقاومت مصالح و همچنین سازه‌های فولادی و بتنی را در کلاس‌های آمادگی ارشد تدریس می‌کنم.

4- نحوۀ مطالعۀ این دروس از نظر شما به چه صورت است؟

با توجه به نوع سؤالاتی که در دروس تحلیل سازه‌ها و مقاومت مصالح مطرح می‌شود، دانشجویان بایستی بسیار عمیق و جامع این دروس را مطالعه کنند. می‌توان گفت برخلاف دروس فولاد و بتن که بیشتر سؤالات آنها مفهومی است، تقریباً تمام سؤالات تحلیل سازه‌ها و مقاومت مصالح بصورت محاسباتی بوده و دانشجویان بایستی با حل کردن طیف وسیعی از تست‌ها و مسائل متنوع، آمادگی لازم را کسب کنند. در دروس فولاد و بتن، درک مفاهیم معمولاً برای پاسخگویی به تست‌ها کفایت می‌کند و دانشجویان بایستی بدون صرف وقت روی مسائل وقت‌گیر، انرژی خود را روی یادگیری نکات و مفاهیم طراحی متمرکز کنند. البته باید این نکته را هم عنوان کنم که سوالات درس بتن در چند سال اخیر، بسیار مشکل بوده و به همین علت بهتر است دانشجویان بیشتر وقت خود را بر روی درس فولاد بگذارند.

5- برنامۀ شما برای کلاس های طرح ویژه در درس مکانیک جامدات چیست؟

بنده این کلاس ها را گامی نوین و کاملا تخصصی در دوره های آمادگی آزمون کارشناسی ارشد می دانم. یکی از ویژگی های بارز کلاس های طرح ویژۀ مکانیک جامدات، بررسی و حل سوالاتی است که بنده پیش بینی می کنم در آزمون های سراسری سال های آتی می توانند مطرح شوند. ممکن است از خود بپرسید چرا این سوالات در کلاس درس اصلی حل نمی شوند. پاسخ آن است که حل این سوالات در کلاس درس اصلی، ریتم منظم کلاس را بر هم می زند. بنابراین پس از آنکه در کلاس درس اصلی، مطالب درس مکانیک جامدات و تمرین های آموزشی ارائه گردید و نکات تستی و کنکوری گفته شد، در کلاس طرح ویژه نوبت به حل سوالات مذکور می رسد.

علاوه بر این در کلاس های طرح ویژۀ مکانیک جامدات، سوالات سطح بالاتر بررسی شده و تست های ابتکاری تر نیز حل می گردند. همچنین دانشجویان می توانند در این کلاس ها اشکالات درسی خود را نیز پرسیده و به طور کامل برطرف نمایند.

بنابراین بنده این کلاس ها را برای جمع بندی مطالب، رفع اشکالات درسی و بررسی سوالات احتمالی در آزمون سراسری، بسیار مفید می دانم.  

6- چه کتاب‌هایی را در زمینۀ کنکور کارشناسی ارشد تألیف کرده‌اید یا بخشی از تألیف آن به عهدۀ شما بوده است؟

اینجانب در آغاز دوره کارشناسی ارشد اقدام به تألیف کتاب‌های تست مقاومت مصالح و تحلیل سازه‌ها نمودم که در حال حاضر به چاپ یازدهم رسیده‌اند. از هفت سال پیش که هسته مرکزی مؤسسه سری عمران به همت دکتر شریفیان شکل گرفت به دعوت آقای مهندس ساسان امیرافشاری به مجموعه ملحق شدم و با همکاری آقای آهنگر تألیف کتاب‌های مقاومت مصالح، سازه‌های فولادی و بتنی را انجام داده‌ایم.

7- کتاب‌های مرجعی که در درس خودتان توصیه می‌کنید، چه کتاب‌هایی هستند؟

کلاً من مطالعه کتب مرجع را برای آمادگی کنکور ارشد توصیه نمی کنم. احتمالاً منظور شما کتاب‌های مناسب برای کنکور ارشد است. با توجه به اینکه مجموعه سری عمران پس از تغییرات گسترده در کنکور کارشناسی ارشد عمران شکل گرفته است و با بررسی شرایط جدید کنکور ارشد با استفاده از یک کادر با سابقه و توانمند کتابهایش را تألیف کرده است، به نظر من کتاب‌های سری عمران بهترین کتاب‌ها برای کنکور کارشناسی ارشد عمران هستند.

8- به نظر شما شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد، چه تاثیری بر روند آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد خواهد داشت؟

به عقیدۀ بنده شرکت در آزمون های آزمایشی ای که استانداردی شبیه آزمون سراسری داشته باشند، محاسن زیادی به همراه خواهد داشت. اولا دانشجو می تواند با شرکت در این آزمون ها با شرایط جلسۀ آزمون اصلی و اینکه باید بیش از 4 ساعت روی صندلی بنشیند، آشنا می شود. یعنی سیستم بدنی دانشجو برای آزمون اصلی آماده خواهد شد. ثانیا نقاط قوت و ضعف دانشجو مشخص می شود. مثلا اگر شما در 2-3 آزمون آزمایشی موفق به حل سوالات مبحثی مانند اعضای محوری در مقاومت مصالح نمی شوید، متوجه خواهید شد که در این مبحث ایراد دارید. ابتدا در پی رفع اشکالات این مبحث بر می آیید و چنانچه در آزمون بعدی بار دیگر این ضعف مشاهده شود، می توانید نسبت به حذف این مبحث تصمیم بگیرید. بدین ترتیب شما می توانید نقاط قوت خود را تقویت کرده و نقاط ضعف خود را نیز به حداقل برسانید.

شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد به نوعی کسب تجربه است. شما برای آنکه در آزمون کارشناسی ارشد تجربه کسب کنید 2 راه دارید: 1- یک الی دو سال (در برخی مواقع بیشتر) زمان صرف کنید تا در نهایت تجربۀ لازم برای موفقیت را بدست آورید. 2- با شرکت در آزمون های آزمایشی و پرداخت هزینۀ این آزمون ها، چندین بار تجربۀ آزمون کارشناسی ارشد را کسب کنید. به نظر من راه حل دوم منطقی تر و مناسب تر است.

9- با توجه به برگزاری آزمون سراسری در اردیبهشت ماه هر سال، چه زمانی را برای شروع مطالعۀ این دروس پیشنهاد می‌کنید؟

زمان شروع مطالعه دروس بستگی به وضعیت داوطلب دارد. داوطلبانی که مشغول به کار هستند باید از یک تا یک و نیم سال قبل از کنکور مطالعه‌شان را شروع کنند ولی برای دانشجویان عمران، تابستان بعد از سال سوم زمان مناسبی است و اگر از تیر یا مرداد ماه مطالعه دروس آغاز شود قطعاً تا اردیبهشت ماه آمادگی لازم کسب خواهد شد.

10- نظر شما در مورد آزمون دانشگاه آزاد و اصولاً ادامۀ تحصیل (تحصیلات تکمیلی) در دانشگاه آزاد چیست؟

علیرغم دید منفی که نسبت به دانشگاه آزاد در جامعه وجود دارد شخصاً در طول یازده سال تدریسم دانشجویان قوی و مستعدی از دانشگاه آزاد دیده‌ام ولی از این واقعیت نمی‌توان گذشت که سطح متوسط دانشجویان در دانشگاه آزاد از دانشگاه‌های دولتی پایین‌تر است. با توجه به قویتر بودن کادر هیئت علمی در دانشگاه‌های دولتی کلاً ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی توصیه می‌شود ولی در مواردی که داوطلب موقعیت شغلی خوبی داشته باشد به‌طوریکه نتواند محل تحصیل خود را دور از محل اشتغالش انتخاب کند و یا اینکه احتمال قبولی او در کنکور سراسری به هر دلیلی پایین باشد، ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد توصیه می‌شود. البته واقعاً از انصاف نباید گذشت که تاکنون واحدهای علوم و تحقیقات در دانشگاه آزاد نیز عملکرد خوبی داشته‌اند.

11- نقش مشاوره و هدایت تحصیلی را تا چه اندازه برای داوطلبین آزمون مهم می‌دانید؟

از شما به خاطر این سؤال خوب تشکر می‌کنم. کنکور کارشناسی ارشد کنکور دشواری است و دانشجو زمان ندارد تا سعی و خطا کند. مشاوره و هدایت تحصیلی در مدت زمان مطالعه می‌تواند دانشجو را از انحراف حفظ کند و برای اکثر دانشجویان این مسأله ضروری می‌باشد.

12- مهمترین توصیۀ شما برای داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد چیست؟

نظر به تعداد زیاد دروس کارشناسی ارشد رشته عمران (14 درس)، مسأله‌ای که در اکثر داوطلبان مشاهده می‌شود اینست که در ابتدا با انگیزه بالا و امید فراوان مطالعه را شروع می‌‌کنند و بعد با گذشت زمان به مرور روحیه و انگیزه خود را از دست می‌دهند. توصیه مهم من به دانشجویان اینست که با اطلاعات کافی و علم به سختی کار، قدم در این مسیر گذارند. از دیگر توصیه‌های من به دانشجویان، انتخاب منابع صحیح، شرکت منظم در کنکورهای آزمایشی، خلاصه‌نویسی مطالب در مدت زمان مطالعه، انجام دادن محاسبات به صورت دستی و بدون استفاده از ماشین حساب می‌باشد.

در پایان از شما که زحمت این مصاحبه را متقبل شدید، تشکر می‌کنم.