1- با عرض سلام خدمت استاد گرامی، لطفاً خودتان را معرفی نمایید و مختصری از رزومۀ خود را بیان کنید.

من ساسان امیرافشاری هستم، کارشناس ارشد عمران از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی. در سال 1378 با نوشتن کتاب مکانیک خاک، به عنوان اولین فرد، تألیف کتاب‌های درسنامه محور را در کنکور کارشناسی ارشد عمران پایه‌ریزی کردم. در حال حاضر هم مدیر تألیف مؤسسه سری عمران در زمینۀ کتاب‌های آزمون کارشناسی ارشد می‌باشم.

2-چند سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را دارید؟

حدود 14 سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را دارم و طی این مدت در اکثر مؤسسات مطرح زمان خود تدریس کرده‌ام. در سال‌های 87 ، 88 و 89 نيز مدیریت معتبرترين آزمون‌های آزمایشی آن زمان را به عهده داشتم. از هفت سال قبل نیز با تأسیس مؤسسه سری عمران (نگاره) به صورت انحصاری فقط در این مؤسسه تدریس می‌کنم.

3-در حال حاضر چه دروسی را تدریس می‌کنید؟

در حال حاضر دروس مکانیک خاک و پی‌سازی و مکانیک سیالات و هیدرولیک را در کلاس‌های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد تدریس می‌کنم.

 

4-نحوۀ مطالعۀ این دروس از نظر شما به چه صورت است؟

دروس مکانیک خاک و پی‌سازی برخلاف آنچه تصور می‌شود، کاملاً مفهومی هستند. یعنی نگرش حفظی به این دروس نتیجۀ مطلوبی در آزمون نخواهد داشت. دانشجویان عزیز بایستی مفاهیم پایه را به خوبی درک کنند و با حل تعداد مشخصی مسئله و تست به این مفاهیم مسلط شوند. در آزمون کارشناسی ارشد نیز، طراح چنین نگرشی دارد و معمولاً از طرح سؤال از یک فرمول یا نکتۀ خاص پرهیز می‌شود. طراح آزمون ارشد، سؤالات مشکل از مفاهیم ساده را مطرح می‌کند. باید این نکته را هم اضافه کنم که در کنکور های سراسری سال های 94 و 95 (خصوصا سال 94) یکسری سوال محاسباتی در درس مکانیک خاک و پی سازی طراحی گردیده است. به همین علت دانشجویان عزیز باید در کنار یادگیری مفاهیم این دروس، محاسبات عددی خود را نیز تقویت کنند.

در مورد دروس مکانیک سیالات و هیدرولیک وضعیت قدری متفاوت است. این دروس در مقایسه با مکانیک خاک و پی‌سازی مفاهیم کمتری دارند، ولی تنوع مسائل آنها خیلی زیاد است. بسیاری از نکات این دروس را بایستی با حل مسئله فراگرفت، بنابراین هر چه بیشتر در این دروس مسئله حل کنید و تست بزنید موفق‌تر خواهید بود.

5- برنامۀ شما برای کلاس های طرح ویژه در درس های مکانیک خاک و پی و نیز مکانیک سیالات و هیدرولیک چیست؟

ابتدا لازم می دانم بر روی این نکته تاکید کنم که کلاس های طرح ویژه، جزئی اصلی و جدا نشدنی از کلاس درس اصلی هستند. حتی این کلاس ها طوری برنامه ریزی شده اند که در همان ساعت و روز کلاس درس اصلی برگزار شوند. در کلاس های طرح ویژۀ مکانیک خاک و پی سازی و نیز مکانیک سیالات و هیدرولیک اهداف مهمی دنبال می شود که از آن جمله می توان به ارائۀ جمع بندی و خلاصۀ مطالب درسی، بررسی نکات محاسباتی (حل مسائل عددی بدون استفاده از ماشین حساب)، حل سوالات سختی که در کلاس های درس اصلی نمی توان به آنها پرداخت و نیز رفع اشکالات درسی دانشجویان اشاره نمود. مثلا همین مورد اخر (رفع اشکالات درسی) را کمی توضیح می دهم. شما در کلاس درس اصلی با مفاهیم اصلی درس آشنا شده و این مفاهیم را در قالب تمرین ها و تست های استاندارد فرا خواهید گرفت. همچنین نکات و قلق های کنکوری نیز به شما ارائه می گردد. پس از کلاس و در منزل، شما جزوۀ درسی را مطالعه کرده و تمرینات مشخص شده در جزوه را حل می کنید. در این بین ممکن است برخی اشکالات درسی برای شما به وجود بیاید. حال شما که 80% مطلب درسی را یاد گرفته اید، می توانید این اشکالات جدید را در کلاس طرح ویژه و هنگام مرور همان مطلب درسی، از استاد این کلاس (آقای مهندس حسین فراهانی) پرسیده و مشکلات خود را در 20% دیگر درس نیز برطرف نمایید. 

6-چه کتاب‌هایی را در زمینۀ کنکور کارشناسی ارشد تألیف کرده‌اید یا بخشی از تألیف آن به عهدۀ شما بوده است؟

در سال 1379 اولین کتاب خود را در زمینۀ مکانیک خاک (کنکور کارشناسی ارشد) در انتشارات سیمای دانش به چاپ رساندم و طی 10 سال و 12 چاپ، این کتاب در حدود 40 هزار جلد تولید و به فروش رسید. در سال 1389 و بدنبال همکاری انتشارات سیمای دانش و مؤسسه سری عمران، کتاب جدیدی در مکانیک خاک تألیف کردم که در مجموعۀ کتاب‌های کنکور ارشد سری عمران قرار گرفت و هشت بار تجدید چاپ شد. در حال حاضر نیز کتاب مکانیک خاک از سری کتاب‌های نسل جدید سری عمران را تألیف کردم که تجربۀ 12 ساله تألیف و تدریس بنده می‌باشد. دومین کتاب اینجانب، مکانیک سیالات است که در سال 1388 به چاپ رسید و پس از 5 چاپ، در سال 1390 با تغییرات گسترده در قالب مجموعۀ کتاب‌های کنکور ارشد سری عمران قرار گرفت. سپس در سال 1394 کتاب نسل جدید مکانیک سیالات سری عمران را تالیف نمودم. همچنین در حال حاضر کتاب­های نسل جدید هیدرولیک و پی­ سازی سری عمران که با همکاری آقای مهندس حسین فراهانی بطور مشترک تألیف شده بود، تکمیل و منتشر گردید. علاوه بر کتاب‌هایی که نام بردم، در کتاب‌های سؤالات و پاسخنامه تشریحی کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد نیز که توسط مؤسسه سری عمران منتشر شد، بخش مربوط به دروس خاک، پی، سیالات و هیدرولیک به عهده اینجانب بوده است.

7-کتاب‌های مرجعی که در درس خودتان توصیه می‌کنید، چه کتاب‌هایی هستند؟

بطور کلی برای کنکور کارشناسی ارشد، کتاب‌های مرجع را توصیه نمی‌کنم (کتاب‌های کنکور بهتر و مفیدترند) مگر آنکه بخواهیم بصورت موردی و در مبحث خاصی به آنها مراجعه کنیم. در این شرایط در درس مکانیک خاک و پی‌سازی می‌توان به کتاب ام داس ترجمه مهندس طاحونی، کتاب مکانیک خاک و پی تألیف دکتر کامبیز بهنیا و کتاب فوق‌العادۀ پروفسور Muni Budhu به زبان انگلیسی اشاره کرد. البته کتاب اخیر به زبان فارسی نیز ترجمه شده است که به نظر من بسیار ضعیف و تقریباً فاقد ارزش است. اگر بخواهیم کتاب مکانیک خاک تک (بدون پی) و کتاب پی تک (بدون مکانیک خاک) را به شما معرفی کنم، باید بگویم که کتاب مکانیک خاک مهندس ابن جلال کتاب خوبی است و کتاب پی J.Bowles نیز که به زبان فارسی ترجمه شده است، فوق‌العاده است.

 در درس مکانیک سیالات تعداد مراجع بسیار است. کتاب‌های استریتر، شیمز، وایت و فاکس از میان کتب قدیمی و کتاب‌های Munson و Cengel نیز از میان کتاب‌های انگلیسی جدید، کتاب‌های خوبی هستند. در مورد درس هیدرولیک نیز کتاب دکتر ابریشمی به زبان فارسی و کتاب‌های French و Chow به زبان انگلیسی مراجع مناسبی هستند.

8- به نظر شما شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد چه تاثیری بر روند آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد خواهد داشت؟

در دورۀ پاییز دانشجویان باید با یک برنامه ریزی مناسب، دروس خود را مطالعه نمایند. شرکت در آزمون های آزمایشی با  استانداردی شبیه کنکور سراسری، می تواند همان برنامه ریزی دقیق را برای شما به وجود آورد. آزمون های آزمایشی سری عمران، توسط با سابقه ترین و مجرب ترین اساتید این رشته برنامه ریزی شده اند. به طوری که دانشجویان می توانند همگام با این آزمون ها پیش بروند و به تدریج مطالب درسی خود را مرور کنند.

همچنین شرکت در آزمونهای آزمایشی استاندارد باعث می شود شما مدیریت زمان را یادگرفته و در کنار آن، سرعت و تسلط خود در حل سوالات آزمون را بالا ببرید.

دقت داشته باشید که فقط آزمون های آزمایشی ای می توانند اهداف فوق را تامین کنند که دارای سوالاتی با استاندارد کنکور باشند. این سوالات باید توسط اساتیدی با تجربه و آشنا به فضای حاکم بر کنکور کارشناسی ارشد عمران، طراحی شده باشند. آزمون های آزمایشی غیر استاندارد نه تنها اهداف فوق را برآورده نمی کنند، بلکه مشکلاتی نیز برای دانشجو به همراه خواهند داشت.

9-با توجه به برگزاری آزمون سراسری در اردیبهشت ماه هر سال، چه زمانی را برای شروع مطالعۀ این دروس پیشنهاد می‌کنید؟

به نظر من داوطلبین آزمون سراسری، حتماً بایستی مطالعۀ مکانیک سیالات و هیدرولیک را از تابستان شروع کرده و تا قبل از پاییز آنرا تمام کنند. به این ترتیب فرصت کافی برای حل مسئله و تست خواهند داشت. همانطور که قبلاً هم اشاره کردم، درس مکانیک سیالات و هیدرولیک به شدت « مسئله محور» است. در مورد درس مکانیک خاک بهتر است تا شروع مطالعه از تابستان باشد ولی چنانچه به هر دلیلی مطالعۀ این درس به پاییز موکول شد، جای نگرانی وجود ندارد. داوطلبین می‌توانند با مطالعه منسجم و صحیح این درس و یا شرکت در کلاس‌های آمادگی ارشد، به نتیجۀ مطلوب دست یابند

10-نقش مشاوره و هدایت تحصیلی را تا چه اندازه برای داوطلبین آزمون مهم می‌دانید؟

به نظر من خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید مهم است. یک مشاور خوب می‌تواند با برنامه‌ریزی صحیح و راهنمایی درست دانشجو در مسیر پر تلاطم آمادگی برای کنکور، نقش بسزایی در موفقیت وی داشته باشد. متأسفانه در حال حاضر بسیاری از مؤسسات با عنوان‌های فریبنده و تبلیغاتی، سعی در ارائه مشاوره به دانشجویان دارند. آنها مدعی هستند که نفرات برتر و رتبه‌های تک رقمی کنکور سال‌های قبل را به خدمت گرفته‌اند. من یک سؤال از شما می‌پرسم؛ آیا فردی که رتبۀ تک رقمی کنکور ارشد است و فارغ‌التحصیل دانشگاه شریف می‌باشد، می‌تواند برای دانشجوی فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد که رتبۀ زیر 200، زیر 500، زیر 1000و یا قبولی در آزمون می‌خواهد، الگوی مناسبی باشد؟ آیا این دو شرایط مطالعۀ یکسانی دارند؟ من فکر می‌کنم که بهترین افراد برای مشاوره و برنامه‌ریزی درسی دانشجویان، اساتید مجرب و با سابقۀ کنکور ارشد هستند که در طول دوران تدریس خود با دانشجویان زیادی مواجه شده و شرایط مختلفی را دیده‌اند.

11-مهمترین توصیۀ شما برای داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد چیست؟

افرادی که قصد شرکت در آزمون ارشد را دارند، بهتر است تا قبل از هر کاری به نکات زیر توجه کنند:

اول:آمادگی برای کنکور ارشد مسیر پر پیچ و خمی است که طی کردن این مسیر و قبولی در آزمون نیازمند برنامه‌ریزی صحیح، مدیریت مناسب و اجرای قوی است. اراده و تلاش شما برای موفقیت در این مسیر، حرف اول را می‌زند. اگر از ارادۀ کافی برخوردار نیستید، وقت خود را تلف نکنید و دنبال کار دیگری بروید.

دوم:اگر برای شرکت در آزمون تصمیم خود را بطور قطعی گرفته‌اید، قبل از ثبت نام در کلاس‌های آمادگی ارشد یا ثبت نام برای کنکورهای آزمایشی حتی قبل از خرید هر کتابی، به اندازۀ کافی تحقیق کنید. کمی تحقیق در این مورد، به راحتی راه درست را به شما نشان می‌دهد.

سوم:برای کنکور ارشد انرژی خود را تقسیم کنید. آهسته و پیوسته پیش بروید. یک ماه آخر بسیار مهم و حیاتی هست و شما بایستی انرژی زیادی را به آن اختصاص دهید.

در خاتمه از شما به خاطر این مصاحبه تشکر می‌کنم.