1- با عرض سلام خدمت استاد گرامی، لطفاً خودتان را معرفی نمایید و مختصری از رزومۀ خود را بیان کنید.

من محمد آهنگر هستم، از مؤلفین و مدرسین مؤسسه سری عمران که از سال 1385 مشغول تألیف (یا ناظر تألیف) در 9 کتاب کنکور کارشناسی ارشد بوده و در حال حاضر در گرایش سازه‌های دریایی در مقطع دکتری در حال ادامه تحصیل می‌باشم.

2-چند سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را دارید؟

اینجانب حدود 10 سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را داشته و در این مدت در اکثر مؤسسات تدریس کرده‌ام. در حال حاضر دروس فولاد و بتن و تحلیل و مقاومت را (‌که در سه سال اخیر بیش از 1200 دانشجو در آن داشته‌ام) به صورت انحصاری در مؤسسه سری عمران (نگاره) تدریس میکنم.

3-در حال حاضر چه دروسی را تدریس می‌کنید؟

من به تدریس درس‌های فولاد و بتن علاقۀ فراوانی دارم و در درس‌های مقاومت و تحلیل نیز به دلیل شیوۀ طبقه‌بندی‌ام از مطالب، هر ساله استقبال فراوانی از کلاسهایم می‌شود.

4-نحوۀ مطالعۀ این دروس از نظر شما به چه صورت است؟

درس‌های فولاد و بتن کاملاً مفهومی بوده و برای پاسخگویی به آنها در زمان کوتاه، مطالعۀ کتاب‌های سری عمران و استفاده از کلاس بسیار توصیه می‌شود. دقت شود که استفاده از کلاس با یک استاد حرفه‌ای زمان مطالعه شما را 80 درصد کاهش داده و این صرفه‌جویی زمانی می‌تواند صرف زدن تست‌های بیشتر و مطالعۀ سایر درس‌ها شود. همچنین متذکر می‌شوم که در درس فولاد و بتن اگر با صرف زمان A به درصد 40  رسیدید برای رسیدن به درصد مثلاً 60 باید زمان5A  صرف شود که این موضوع مقرون به صرفه نیست . شاید به همین دلیل است که  میانگین 200 نفر اول در این درس در کنکور معمولا زیر 30 درصد است. یک جزوۀ کلاسی کامل که بیشتر به بررسی مطالب مهم می‌پردازد، در این درس شما را به راحتی به درصد 40 می‌رساند که بالاتر از میانگین 200 نفر اول است.

اما یک نکتۀ مهم در مورد درس های فولاد و بتن. با توجه به سبک جدید سوالات این دو درس در کنکور های 5 سال اخیر، اغلب دانشجویان تصمیم میگیرند تمرکز خود را بر روی درس فولاد بگذارند. در همین راستا و با توجه به تجربۀ چندین و چند سالۀ بنده در برگزاری کلاس های درس فولاد و بتن، هم اکنون کلاس این دروس در موسسۀ سری عمران (که مدرس آن اینجانب می باشم) در مدت زمانی کمتر نسبت به سال های قبل، یعنی به صورت یک دورۀ فشرده برگزار می شود. در این کلاس تاکید بیشتری روی درس فولاد بوده(در حدود 80% زمان کلاس) تا دانشجویان، این درس ساده تر را بطور کامل فرا بگیرند. سپس مروری بر درس بتن انجام خواهد شد تا برخی قسمت های این درس که احتمال حل سوال از آن بیشتر است، بررسی شده باشند. بدین ترتیب شما می توانید با صرف زمان و انرژی کمتر و با مواجه شدن با حجم مطالب درسی کمتر، به نتیجۀ مطلوب و دلخواه خود در این دروس برسید. این یعنی حرفه ای بودن در مطالعۀ دروس فولاد و بتن!

 در درس تحلیل و مقاومت شرایط متفاوت بوده و درصد کسب شده، متناسب با زمان و حل تست‌های بیشتر توسط دانشجو است. در این درس به غیر از یک استاد خوب، تلاش زیاد دانشجویان نیز نیاز است.

5- برنامۀ شما برای کلاس های طرح ویژه در درس های مکانیک جامدات و فولاد و بتن چیست؟

در کلاس های طرح ویژۀ مکانیک جامدات، سوالات مشکل تر (نسبت به کلاس درس اصلی) بررسی شده و برای دانشجویان حل می شوند. آشنایی با تمرین های برخی از کتب مرجع لاتین جدید (که تعدادی از سوالات کنکور از آن طرح شده اند) از دیگر برنامه های این کلاس ها می باشد. همچنین کلیه اشکالات درسی دانشجویان که ممکن است پس از کلاس اصلی برایشان به وجود آمده باشد، مطرح شده و برطرف می گردند.

در کلاس طرح ویژۀ فولاد و بتن نیز در نظر دارم پر تکرار ترین مباحث در کنکور را به همراه تستهایی استاندارد برای دانشجویان عزیز حل و بررسی نمایم.

6-چه کتاب‌هایی را در زمینۀ کنکور کارشناسی ارشد تألیف کرده‌اید یا بخشی از تألیف آن به عهدۀ شما بوده است؟

کتاب‌های سازه‌های فولادی (سری عمران)، سازه‌های بتنی در دو جلد (سری عمران)، مقاومت مصالح (سری عمران)، تحلیل سازه‌ها (سری عمران) جزو پر فروشترین کتاب‌های مهندسی عمران است که بنده در آنها یا به عنوان مؤلف و یا به عنوان مدیر تألیف نقش داشتم. من به کار تألیف علاقه فراوانی دارم و تلاش کردم  در تألیف بسیاری از کتاب‌های سری عمران مانند راه‌سازی، روسازی، زبان عمومی، تحلیل سازه و ..... تجربیاتم را در اختیار دوستانم قرار ‌دهم. از طرفی مدیر تألیف کتاب‌های نظام مهندسی انتشارات سری عمران نیز هستم.

7-کتاب‌های مرجعی که در درس خودتان توصیه می‌کنید، چه کتاب‌هایی هستند؟

در درس فولاد و بتن و تحلیل و مقاومت، اصولاً با توجه به زمان محدود، خواندن مراجع حجیم موجود برای دانشجویان ممکن نمی‌باشد و استفاده از کتاب‌های کنکور را بیشتر توصیه می‌کنم. کتاب‌های مقاومت مصالح و تحلیل سازۀ سری عمران که اینجانب نیز در تک تک مراحل تألیفش حضور داشتم، در درس مکانیک جامدات نیاز کامل دانشجویان را برطرف می‌کند.

8- به نظر شما شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد چه تاثیری بر روند آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد خواهد داشت؟

یک آزمون آزمایشی استاندارد در واقع یک فرصت طلایی است تا بتوانید میزان تسلط خود بر مطالب درسی را محک زده و نظم ذهنی لازم برای جلسۀ آزمون کارشناسی ارشد را به بهترین شکل ممکن کسب کنید. همچنین باعث می شود شما برای مطالعۀ دروس خود برنامه ای منظم داشته و با پیشرفت در این برنامه، اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرید. علاوه بر موارد فوق، شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد باعث می شود نقاط ضعف واقعی شما مشخص گردد تا نسبت به برطرف نمودن آنها برنامه ریزی کنید.

9-با توجه به برگزاری آزمون سراسری در اواخر اردیبهشت ماه هر سال، چه زمانی را برای شروع مطالعۀ این دروس پیشنهاد می‌کنید؟

آن‌چه روشن است، هر چه زودتر شروع کنید، می‌توانید اهداف بزرگتری را برای خود تصور کنید، باید بدانید که قبولی در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی عمران نسبت به سایر رشته‌ها(با توجه به ظرفیت بالای پذیرش)، بسیار ساده‌تر است و با توجه به این موضوع من تیر ماه را برای شروع و رسیدن به موفقیتی که زندگی کاری شما را به طور کامل تحت پوشش قرار می‌دهد توصیه می‌کنم.

10-نظرشما در مورد آزمون دانشگاه آزاد و اصولاً ادامۀ تحصیل (تحصیلات تکمیلی) در دانشگاه آزاد چیست؟

دانشگاه آزاد (به خصوص واحدهای علوم تحقیقات) در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشته و قطعاً استفاده از آن با توجه به شرایط مالی و تحصیلی دانشجو توصیه می‌شود. توصیه من این است که یک مهندس حرفه‌ای باشید و تحت تأثیر حرف اطرافیان در مورد دانشگاه آزاد قرار نگیرید.

11-نقش مشاوره و هدایت تحصیلی را تا چه اندازه برای داوطلبین آزمون مهم می‌دانید؟

ببینید فرض کنید که شخصی می‌خواهد از یک اتومبیل پیشرفته استفاده کند، یک بار اتومبیل را می‌دهند و می‌گویند با سعی و خطا از آن استفاده کن و در موردش یاد بگیر ، بار دیگر فردی آشنا در کنارش نشسته و تمام امکانات را به خوبی برایش توضیح می‌دهد. مؤسسات گوناگون با کیفیت‌های مختلف کلاس برگزار می‌کنند (کلاس مانند ماشین پیشرفته است) اما مشاوری که دانشجویان را راهنمایی مناسب دهد در آنها وجود ندارد (فرد آشنا به امکانات ماشین). به نظر بنده امر مشاوره و کلاس مناسب ،در قبولی کارشناسی ارشد بسیار حائز اهمیت است.

12-مهمترین توصیۀ شما برای داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد چیست؟

از نظر بنده، داشتن تلاش زیاد و هدر نکردن زمان(‌با راهنمایی افراد دلسوز در موسسه) به عنوان مهمترین عوامل قبولی در کنکور کارشناسی ارشد محسوب می‌شوند.

با آرزوی موفقیت در آزمون زندگی

آهنگر