کارشناسی رسمی و انواع آن:

در بسیاری از پرونده های اداری، اقتصادی، قضایی و ... لازم است که یک نظر علمی و تخصصی ارائه گردد. این نظر می بایست توسط کارشناسان با تجربه، ذیصلاح و واجد شرایط که دارای تخصص مرتبط با موضوع پرونده هستند، تدوین شود. این کارشناسان بسته به موضوع پرونده مورد نظر توسط یکی از سه مرکز زیر انتخاب شده و به طرفین پرونده معرفی می شوند:
- کانون کارشناسان رسمی دادگستری
- مركز مشاوران حقوقي، وكلا و كارشناسان قوه قضاييه ( بر اساس ماده 187)
- سازمان نظام مهندسی (بر اساس ماده 27)
این مراکز به منظور گزینش کارشناسان خبره، از متقاضیان واجد شرایط آزمون به عمل می آورد. نفرات برتر این آزمون ها پس از انجام مراحل مصاحبه تخصصی و یا عمومی (عقیدتی) و گذراندن یک دورۀ کارآموزی، به عنوان کارشناس مشغول به فعالیت خواهند شد. با توجه به جایگاه اجتماعی، حرفه ای و شغلی بسیار مناسب کارشناسان رسمی، همواره بسیاری از مهندسینی که واجد شرایط شرکت در این آزمون ها هستند، نسبت به ثبت نام و حضور در آزمون اقدام می کنند.
یکی از شاخه های مطرح شده برای کارشناسی رسمی، شاخۀ راه و ساختمان می باشد که مهندسین عمران می توانند با شرکت در آزمون مربوط به آن و کسب رتبه مناسب، ضمن پیمودن مصاحبه و دورۀ کار آموزی تعریف شده، پروانه کارشناسی خود را دریافت نمایند.
یکی از موضوعاتی که باعث شده قبولی در آزمون های کارشناس رسمی تا حدی مشکل به نظر برسد، اطلاعات بسیار محدود و مبهم در مورد مواد امتحانی، عدم دسترسی به نمونۀ سوالات با پاسخ تشریحی قابل اطمینان و عدم آشنایی با روش های مطالعۀ حرفه ای برای شرکت این آزمون ها بوده است.
ما در موسسۀ سری عمران قصد داریم به عنوان یکی از پر مخاطب ترین موسسات تخصصی در زمینۀ مهندسی عمران، تمامی اطلاعات لازم برای حضور قدرتمند و هوشمندانه در آزمون را در اختیارتان قرار دهیم و شرایط قبولی مهندسین عزیز در این آزمون ها را تسهیل کنیم.

زمینۀ فعالیت و شرایط شغلی:

کارشناسان رسمی معمولا دارای یک اعتبار و جایگاه خاص می باشند. حتی برخی معتقدند انجام کارشناسی رسمی، به نوعی حد اعلی یک مهندس می باشد. البته وظیفۀ مهم کارشناسی در امور مختلف بر عهدۀ آنهاست. در بسیاری از موارد ارائۀ یک گزارش کارشناسی دقیق و متکی بر مبانی علمی، باعث اجرای عدالت در پروندۀ مربوطه می شود.
سالانه هزاران مورد پرونده به کارشناسی تخصصی احتیاج دارند و با توجه به تعداد محدود کارشناسان فعال در رشتۀ راه و ساختمان، اخذ پروانۀ کارشناسی در این شاخه می تواند شرایط شغلی و در نتیجه درآمد بسیار مناسبی برای شما ایجاد کند. جالب است بدانید متوسط حق کارشناسی پرونده های چند سال اخیر در حدود 2 الی 3 میلیون تومان به ازاء هر پرونده است و برخی کارشناسان چندین پرونده را در طول یک ماه، کارشناسی می کنند!