به نقل از آقای مهندس حسین فراهانی...

دوستان عزیزم

از امروز یعنی چهارشنبه 8 اردیبهشت ماه، حدودا 8 یا 9 روز (بسته به تاریخ دقیق برگزاری کنکور سراسری رشتۀ مهندسی عمران) تا آزمون شما باقی مانده است. اگر قدری یا شاید بیشتر از قدری استرس دارید طبیعیست! اما نفس عمیقی بکشید، به تلاشی که تاکنون کرده اید نگاهی بیاندازید و عزم خود را جزم کنید تا این روزهای باقیمانده را نیز به بهترین شکل ممکن سپری کنید. قطعا شما هم اکنون از کیفیت و توانایی علمی بالایی برخوردار هستید و فقط انگیزه ای میخواهید تا این توانایی را در بالاترین سطح خود نشان دهید... سوالات کنکور همین انگیزه را به شما خواهد داد که آنچه تاکنون یاد گرفته اید (چه از نظر علمی و چه از نظر هنرهای غیر علمی در آزمون های تستی!) به بهترین شکل ممکن بکار بگیرید. موفقیت حق شماست، آن را بدست آورید.

در این مطلب قصد دارم در خصوص روزهای باقیمانده، توصیه هایی برای شما دوستان عزیزم داشته باشم:

1- به هیچ عنوان درس یا مبحث جدیدی به داشته های خود اضافه نکنید. بلکه همین مطالب فعلی را تثبیت کنید.

2- شما باید اکنون مشغول گرفتن کنکورهای سراسری مهندسی عمران سالهای اخیر (89 الی 94) از خود باشید. برنامۀ خود را طوری تنظیم کنید (برای برخی دوستان هر روز یک کنکور و برای برخی دیگر، هر یک روز در میان یک کنکور) که تا پایان روز شنبه، تمامی این کنکور ها لااقل یک مرتبه زده شده باشند.

3- چون ساعت کنکور رشتۀ مهندسی عمران در سال 95 معلوم نیست، چند کنکور سال قبل را در ساعت 8 صبح و چند کنکور را در ساعت 14:30 عصر از خود بگیرید.

4- حتما برای گرفتن این کنکورها از پاسخنامه های 300 تستی استفاده کنید (حالا 300 یا 360 مهم نیست! اینکه پاسخبرگ تستی باشد مهم است.)

5- حتما این کنکور ها را با شرایط مشابه کنکور اصلی از خود بگیرید. 4 ساعت و 10 دقیقه با موبایل خاموش، تغذیه در کنار میز مطالعه تان، ساعتی که میخواهید با خود به جلسۀ کنکور ببرید، کداد، پاکن، تراش و ... فرض کنید سر جلسۀ کنکور هستید!

6- به مدیریت زمان در این کنکور ها توجه ویژه داشته باشید. چرا که هدف اصلی از گرفتن این کنکور ها (که سوالات آنها را قبلا نیز دیده اید) همین موضوع تمرین مدیریت زمان است. چهار موضوع کلیدی در مدیریت زمان عبارتند از:

الف) اینکه قبل از شروع هر کنکور، تنظیم کرده باشید که قرار است با چه ترتیبی به سراغ درس های دفترچه بروید و چند دقیقه به سوالات هر درس اختصاص دهید.

ب) به هیچ وجه از زمانی که برای یک درس در نظر گرفته بودید، وقت بیشتری اختصاص ندهید. مگر انکه سوالات آن درس کاملا روتین باشند.

ج) سوالات هر درس را در 2 مرحله بزنید، مرحلۀ نخست برای سوالات روتین که قبلا مشابه آنها را دیده اید (کاملا مشابه یا نسبتا مشابه) و مرحلۀ دوم برای سوالاتی که به کمی فکر و یا حلی طولانی احتیاج دارند.

د) در تست زنی خود به این موضوع توجه ویژه داشته باشید و آنرا تمرین کنید که اگر در سوالی(چه در شروع حل و چه در مراحل پایانی) به هردلیلی به بن بست خورده و متوقف شدید، پس از 30-40 ثانیه تفکر و در صورتیکه ادامۀ حل میسر نبود، از آن تست عبور کنید. در غیر این صورت ممکن است چندین دقیقه روی همان یک تست باقی بمانید و تست های ساده تر و روتین تر بعدی را از دست بدهید!!

7- پس از اینکه هر کنکور را از خود گرفتید، در پایان به بررسی اشکالات خود در آن کنکور (سوالات غلط و نزده) بپردازید و اشکال را برطرف کنید.

8- حتما بررسی سوالات کنکورهای آزمایشی 5+1 سری عمران را در برنامۀ خود قرار دهید. با این کار به نوعی یکبار کلیۀ مباحث درسی را با استفاده از مجموعه ای از استانداردترین سوالات، مرور کرده اید و نکته های جدید را نیز خوانده اید. توجه داشته باشید که نیمی از وقت هر روز شما صرف زدن کنکور و بررسی آن می شود و نیمۀ دیگر روز، زمان مناسبی برای انجام این مورد است.

9- بررسی سوالات کنکور دکتری اسفند 94 نیز باید در برنامۀ شما وجود داشته باشد.

10- در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفتۀ بعد یک بار دیگر تمامی نکات و خلاصه های خود را مرور کنید.

11- در روز دوشنبه بار دیگر کنکور سراسری سال 92 را از خود بگیرید. با این کار مدیریت زمان را مجددا تمرین کرده اید.

12- حتما در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (تا عصر) به تست زنی مشغول باشید و تست های مشکل دار قبلیان را مجددا حل کنید.

13- شب قبل از کنکور سراسری از ساعت 8 به بعد مطالعه خود را قطع کنید و سعی کنید آرامش لازم را بدست آورید.

 

انشالله در هفتۀ آینده نکاتی در خصوص روز آزمون کارشناسی ارشد بر روی سایت قرار خواهم داد...

 

موفق باشید

حسین فراهانی

قابل توجه داوطلبین گرامی آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 1395

سازمان سنجش آموزش کشور اطلاعیه ای در خصوص تاریخ توزیع کارت ورود به جلسۀ این آزمون، نحوۀ رفع نقص مدرک و ... منتشر کرده است که در ادامه گزیده ای از مهمترین قسمت های این اطلاعیه را برای شما عزیزان قرار داده ایم. همچنین شما می توانید برای مشاهدۀ متن کامل این اطلاعیه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نمایید.

 

گزیده ای از اطلاعیۀ سازمان سنجش آموزش کشور

ضمن‌ آرزوی‌ موفقیت‌ برای‌ داوطلبانی كه در آزمون‌ ورودی‌ تحصیلات‌ تكمیلی‌ (دوره‌های‌ كارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌) سال 1395 و همچنین‌ بیست و یكمین دوره‌ المپیاد علمی‌ دانشجویی‌ كشور ثبت‌نام‌ نموده‌اند، بدین‌وسیله‌ توجه‌ داوطلبان‌ گرامی‌ را به‌ موارد ذیل‌ معطوف‌ می‌دارد.

الف‌- برگزاری آزمون و پرینت كارت شركت در آزمون

آزمون برای ‌136 كدرشته‌‌ امتحانی‌ در نوبت صبح و بعدازظهر روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 16 و 17 اردیبهشت‌ماه سال 1395 و براساس اطلاعات مندرج بر روی كارت شركت در آزمون رشته امتحانی مربوط برگزار خواهد شد. داوطلبان‌ متقاضی‌ هر یك‌ از كدرشته‌های امتحانی‌ لازم‌ است‌ به نشانی مندرج بر روی كارت شركت در آزمون مراجعه نمایند. شهرستان محل برگزاری آزمون داوطلبان با توجه به استان محل اقامت آنان به شرح جدول شماره 1 می‌باشد.

لازم به توضیح است که كارت شركت در آزمون حاوی اطلاعات ثبت‌نامی، تاریخ و محل برگزاری آزمون داوطلبان از روز دوشنبه 95/2/13 برای مشاهده و پرینت بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان به آدرس www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت. داوطلبان لازم است براساس مشخصات شناسنامه‌ای (نام‌، نام‌خانوادگی، شماره شناسنامه، سال تولد) و مشخصات ثبت‌نامی (شماره پرونده و كد پیگیری) نسبت به پرینت كارت شركت در آزمون اقدام نمایند. بدیهی است برای شركت در جلسه آزمون همراه داشتن پرینت كارت شركت در آزمون و همچنین اصل كارت ملی و یا اصل شناسنامه عكسدار و ارائه آن الزامی است. لذا كلیه داوطلبان بایستی شخصاً برای پرینت كارت شركت در آزمون اقدام نمایند.

داوطلبان درخصوص مندرجات كارت شركت در آزمون چنانچه مغایرتی مشاهده نمودند، لازم است به شرح زیر اقدام كنند.

1- چنانچه‌ زبان‌ خارجی‌ مندرج‌ در كارت‌ شركت در آزمون داوطلبی با زبان‌ خارجی‌ وی‌ در ثبت‌نام‌ اینترنتی انجام شده، مغایرت‌ دارد، یا در رابطه با معلولیت (نابینا، ناشنوا و معلول) اختلافی مشاهده می‌شود، ضروری است دریکی از روزهای سه شنبه 95/2/14 از ساعت 8:00 الی 12:00 و 14:00 الی 18:00 و یا چهارشنبه 95/2/15 (روزهای قبل از برگزاری آزمون) به نماینده سازمان سنجش آموزش كشور مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه نمایند. (آدرس حوزه‌های رفع نقص در جدول شماره 2 این اطلاعیه آمده است).

2- در صورتی كه‌ در رابطه‌ با سایر مندرجات‌ كارت شركت در آزمون از جمله نام رشته تحصیلی، نام محل تحصیل و معدل دوره كاردانی و كارشناسی (معدل براساس مفاد بند «ه‍« مندرج در این اطلاعیه) و با توجه‌ به‌ ثبت‌نام اینترنتی انجام شده، اشكالی‌ مشاهده‌ می‌شود، لازم است جهت اصلاح مورد یا موارد مذكور از طریق لینك مربوط حداكثر تا تاریخ 95/2/17 منحصراً به قسمت ویرایش اطلاعات كارت پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان مراجعه و از آن طریق اقدام نمایند.

3- داوطلبان متقاضی شركت در آزمون كدرشته‌های امتحانی مندرج در جدول ذیل صفحه 7 دفترچه راهنمای‌ ثبت‌نام (دفترچه شماره یك) چنانچه متقاضی اعمال بند مربوط به گزینش در رشته‌های دانشگاه پیام‌نور و موسسات غیرانتفاعی می‌باشند لازم است در نیمه دوم خرداد ماه (زمان تكمیل فرم انتخاب رشته) نسبت به پرداخت مبلغ 92.000 (نود و دو هزار) ریال بصورت الكترونیكی اقدام نموده و سپس بند مربوط را علامتگذاری نمایند.

ب- تصحیح معدل

معدل مندرج در كارت شركت در آزمون داوطلبان، براساس ثبت‌نام اینترنتی كه توسط خود داوطلبان انجام شده، درج گردیده است، لذا داوطلبان لازم است معدل مندرج در كارت شركت در آزمون خود را با توجه به تبصره‌های ذیل بررسی و در صورت مشاهده مغایرت، به پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان مراجعه و نسبت به ویرایش معدل خود اقدام نمایند. بدیهی است در غیر اینصورت مسئولیت هرگونه تبعات بعدی بعهده شخص داوطلب بوده و هیچگونه عذری در این مورد پذیرفته نمی‌باشد. ضمناً لازم به ذكر است در سنوات گذشته نسبت به لغو قبولی داوطلبان دارای مغایرت معدل  اقدام شده است. 

تبصره‌1- فارغ‌التحصیلان سنوات قبل و همچنین آن دسته از داوطلبانی كه تا تاریخ 94/9/16 (زمان شروع ثبت نام برای شركت در آزمون) به عنوان دانش‌آموخته تلقی گردیده‌اند و یا به عبارت دیگر موفق به اخذ مدرك لیسانس (كارشناسی) شده‌اند باید معدل‌ مندرج‌ در مدرك‌ لیسانس ‌(كارشناسی) آنان با معدل مندرج در كارت شركت در آزمون یكسان باشد.

تبصره‌2- دانشجویان‌ شاغل‌ به‌ تحصیل‌ در مقطع كارشناسی كه در زمان شروع به ثبت نام برای شركت در این آزمون (تاریخ 94/9/16) همچنان دانشجو بوده‌اند، اعم از اینكه بعد از پایان مهلت زمان ثبت‌نام فارغ‌التحصیل شده‌اند و یا حداكثر تا تاریخ 94/11/30 فارغ‌التحصیل خواهند شد، لازم است در قسمت ویرایش اطلاعات كارت شركت در آزمون نسبت به اصلاح معدل خود براساس مدرك فارغ‌التحصیلی اقدام نمایند.

تبصره 3- دانشجویان سال آخر كه حداكثر تا تاریخ 31/6/95 فارغ‌التحصیل خواهند شد، لازم است میانگین واحدهای گذرانده شده تا تاریخ 94/11/30 را در قسمت ویرایش اطلاعات كارت شركت در آزمون درج نموده و فرم مخصوص معدل (مندرج در این اطلاعیه) را به تأیید موسسه محل تحصیل خود رسانده و آنرا نزد خود نگهدارند تا در صورت قبولی به موسسه محل قبولی ارائه نمایند. 

تبصره 4- فارغ‌التحصیلان‌ دارای مدرك كارشناسی ناپیوسته باید معدل مقطع كاردانی (فوق‌دیپلم‌) و مقطع كارشناسی (لیسانس) آنان با معدل مندرج در كارت شركت در آزمون یكسان باشد.

تبصره 5- دانشجویان‌ شاغل به تحصیل‌ در مقطع كارشناسی ناپیوسته كه‌ پس‌ از اخذ مدرك‌ كاردانی (فوق‌دیپلم‌) در مقطع‌ كارشناسی‌ ناپیوسته پذیرفته‌ شده‌اند و هم اكنون نیز دانشجو بوده و حداكثر تا تاریخ 95/6/31 فارغ التحصیل خواهند شد، باید معدل مقطع كاردانی و میانگین‌ واحدهای‌ گذرانیده‌ شده در مقطع كارشناسی آنان تا تاریخ ‌30/11/94 با معدل مندرج در كارت شركت در آزمون، مطابق مفاد تبصره 2 فوق یكسان باشد.

ج- تذکرات مهم

1- شروع فرآیند برگزاری آزمون صبحها از ساعت 7:30 (هفت وسی) و بعدازظهرها از ساعت 14:30 (دو و نیم بعدازظهر) می‌باشد. درب حوزه‌های امتحانی صبح ها راس ساعت 7:00 (هفت صبح) و بعد از ظهرها راس ساعت 14:00 (دو بعدازظهر) بسته خواهد شد. لذا پس از بسته شدن در سالنهای امتحانی از ورود داوطلبان به حوزه امتحانی، ممانعت بعمل خواهد آمد.

2- برای‌ پاسخگویی‌ به‌ سوالات‌ تستی‌ و درج‌ آن‌ در پاسخنامه‌، منحصراً از مداد سیاه‌ نرم پررنگ‌ استفاده‌ شود.

3- داوطلبان لازم است با توجه به رشته امتحانی و موادی كه امتحان خواهند داد لوازم مورد نیاز از قبیل مداد سیاه نرم پررنگ، مداد پاكن، مداد تراش و سنجاق را بهمراه داشته باشند و از آوردن‌ وسایل‌ اضافی‌ مانند ساك‌ دستی‌، كیف‌ دستی‌، پیجر، تلفن‌ همراه و یا هرگونه وسایل ارتباطی الكترونیكی،‌ جزوه،‌ كتاب، ماشین حساب و نظایر آن و هم‌چنین وسایل‌ شخصی‌ به‌ جلسه‌ آزمون‌ اكیداً خودداری‌ نمایند. بدیهی‌ است‌ كه‌ به‌ همراه‌داشتن‌ هر كدام‌ از وسایل‌ مندرج‌ در این‌ بند به‌ عنوان‌ تقلب‌ و تخلف‌ تلقی‌ و با داوطلبان‌ ذیربط برابر آیین‌ نامه‌ تقلب‌ و تخلف‌ رفتار خواهد شد.

4- نظر به اینكه سوالات رشته‌های امتحانی دوره كارشناسی ارشد به گونه‌ای طراحی شده است كه برای پاسخگویی به سوالات دروس ذیربط نیاز به ماشین حساب نمی‌باشد، لذا به كلیه داوطلبان تأكید می‌گردد با توجه به مطلب فوق، برای پاسخگوئی به سوالات هر یك از رشته‌های امتحانی نیاز به ماشین حساب نبوده و از ورود داوطلبانی كه ماشین حساب برای شركت در جلسه آزمون (از هر نوع آن) به همراه داشته باشند ممانعت به عمل خواهد آمد و با آنان برابر مقررات قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمونهای سراسری كه در این اطلاعیه نیز آمده است، رفتار خواهد شد.

5- پس‌ از برگزاری‌ آزمون‌ و تصحیح‌ اوراق‌، كارنامه كلیه‌ داوطلبان‌ شركت‌ كننده‌ درآزمون‌ هریك‌ از كد رشته‌های‌ امتحانی‌، به نحو مقتضی و در نیمه دوم خرداد ماه سال 1395 از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان در اختیار داوطلبان قرار داده‌ خواهد شد.

6- آن دسته از داوطلبانی كه مجاز به انتخاب رشته شوند، حق انتخاب كد رشته محل و یا رشته محلهای مربوط از كد رشته امتحانی مجاز یا كد رشته‌های امتحانی مجاز را خواهند داشت.

7- آن‌دسته‌ از داوطلبان‌ هریك‌ از كدرشته‌های‌ امتحانی‌ كه‌ مجاز به‌ انتخاب‌ رشته‌ گردند، علاوه‌ بر مشاهده كارنامه‌، براساس‌ برنامه‌ زمانی‌ پیش‌بینی‌ شده‌، می‌توانند دفترچه‌ راهنمای‌ انتخاب‌ رشته‌های‌ تحصیلی‌ (دفترچه‌ شماره‌ 2) آزمون‌ كارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ سال‌ 1395 را كه بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قرار داده می‌شود مشاهده و بر اساس دستورالعملهای مربوط نسبت به انتخاب كدرشته‌محلهای خود به صورت اینترنتی اقدام نمایند.

8- انتخاب رشته آزمون منحصراً اینترنتی انجام می‌گیرد و داوطلبانی كه مجاز به انتخاب رشته می‌شوند، ضرورت دارد بر اساس دستورالعمل‌هائی كه متعاقباً اعلام می‌گردد، نسبت به انتخاب كد رشته محلهای تحصیلی مورد علاقه خود از كد رشته امتحانی یا كد رشته‌های امتحانی مجاز اقدام و از طریق اینترنت نسبت به تكمیل فرم انتخاب رشته مربوط اقدام نمایند.

9- اطلاعیه این سازمان در مورد نتایج اولیه آزمون، مشاهده كارنامه و نحوه انتخاب رشته برای داوطلبانی كه مجاز می‌گردند، نیمه دوم خرداد ماه سال 95 در نشریه پیك سنجش (هفته نامه خبری و اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش كشور) منتشر و همچنین در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان نیز قرارداده خواهد شد.

10- داوطلبانی كه كارت شركت در آزمون آنان بدلیل ارسال عكس نامطلوب  قابل پرینت و مشاهده نمی‌باشد، ضرورت دارد برای پیگیری موضوع با 3 قطعه عكس و اصل شناسنامه یا كارت ملی در زمانهای اعلام شده به نماینده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص (مطابق جدول شماره 2) مراجعه نمایند.

11- داوطلبانی كه بدلیل نداشتن اطلاعات ثبت نامی (شماره پرونده و كد پیگیری) موفق به مشاهده و پرینت كارت شركت در آزمون خود نشوند، ضرورت دارد برای دریافت اطلاعات فوق به قسمت «ورود به سامانه پاسخگویی» در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان مراجعه و در صورتی كه عضو سایت نباشید با عضویت در آن نسبت به دریافت اطلاعات ثبت نامی خود اقدام نمایند.

 ز- پاسخگویی به سوالات پرسشنامه ارزیابی محل برگزاری آزمون

با توجه به اینكه سازمان سنجش آموزش كشور در جهت بهبود و ارتقاء كیفی حوزه های برگزاری آزمون، نیاز به نظرات شما به عنوان معتبرترین منبع اخذ داده و اطلاعات برای ارزیابی حوزه ها دارد، خواهشمند است نسبت به تكمیل نمودن پرسشنامه ارزیابی حوزه امتحانی خود در آزمون ورودی‌ تحصیلات‌ تكمیلی‌ (دوره‌های‌ كارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ داخل‌) سال 1395 از تاریخ 95/2/16 لغایت 95/2/22 بصورت اینترنتی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اقدام نمائید.

 

 

 

دانشجویان عزیز و گرامی، همراهان همیشگی

آزمون آزمایشی جامع دوم سری عمران در روز جمعه مورخ 3 اردیبهشت ماه به صورت حضوری و اینترنتی در سرتاسر کشور برگزار گردید. در این آزمون که آخرین مرحله از آزمون های جامع و شبیه ساز کنکور سراسری بود، بیش از 4000 نفر از دانشجویان عزیز شرکت کرده بودند که از این تعداد حدودا 2900 نفر به صورت حضوری و 1100 نفر به صورت اینترنتی در آزمون حضور داشتند. کارنامۀ نهایی این آزمون نیز در ساعات اولیۀ روز شنبه مورخ 4 اردیبهشت ماه (یعنی کمتر از 12 ساعت پس از پایان آزمون) بر روی پرتال شخصی داوطلبان قرار گرفت که این سرعت عمل، نتیجۀ تلاش بی وقفۀ گروه آزمون های آزمایشی سری عمران بود که تا پاسی از جمعه شب، مشغول آماده نمودن و تصحیح پاسخنامۀ داوطلبان عزیز بودند.

یکی از مهمترین اتفاقات پس از این آزمون که داوطلبان گرامی را غافلگیر نمود، ارائۀ دفترچۀ آزمون دکتری اسفند ماه 94 به صورت کاملا رایگان به شرکت کنندگان در آزمون (حضوری و اینترنتی) بود. این دفترچه حاوی پاسخ تشریحی تمامی سوالات آزمون دکتری اسفند ماه 94 می باشد که توسط اساتید موسسه سری عمران تهیه شده است. همچنین در پایان پاسخ تشریحی هر تست، نکتۀ ویژۀ مرتبط با آن تست به طور کامل شرح داده شده است. تهیه و آماده سازی این دفترچه پس از تعطیلات نوروز، با تلاش و ممارست اساتید و پرسنل موسسۀ سری عمران انجام گرفت و خوشبختانه با استقبال بسیار خوب دانشجویان گرامی همراه گردید. به طوریکه پس از اتمام آزمون، بسیاری از شما عزیزان از مسئولین موسسه بابت آماده سازی دفترچۀ آزمون دکتری قدردانی نمودید. ما نیز متعاقبا بر خود لازم می دانیم از قدرشناسی شما سروران گرامی کمال تشکر را داشته باشیم.

در ادامه کارنامۀ 3 نفر برتر این آزمون را برای شما قرار می دهیم تا بتوانید درصد ها و عملکرد خود را با نفرات برتر مقایسه نمایید.

نفر اول از دانشگاه صنعتی شریف

نفر دوم از دانشگاه فردوسی مشهد

نفر سوم از دانشگاه امیرکبیر

با برگزاری آزمون جامع دوم، 5+1 مرحله آزمونهای آزمایشی موسسۀ سری عمران (ویژۀ کنکور سراسری سال 95) به پایان رسید. از یکایک شما عزیزان تشکر می کنیم که آزمون های آزمایشی موسسۀ سری عمران را به عنوان برترین و استانداردترین آزمون آزمایشی انتخاب کردید و با ما همراه شدید. امیدواریم تلاش شبانه روزی اساتید، مولفین، ویراستاران علمی و پرسنل موسسۀ سری عمران در برگزاری این آزمون ها مورد رضایت شما دانشجویان گرامی واقع شده و در نهایت در بهبود نتیجۀ شما در کنکور سراسری موثر باشد. در ادامه توجه شما را به سخن پایانی مدیر آزمون های آزمایشی 5+1 سری عمران، جناب آقای مهندس ساسان امیرافشاری جلب می نماییم. همچنین تصاویری برگزیده از 5+1 مرحله آزمون آزمایشی برگزار شده را برای شما قرار می دهیم تا به نوعی خاطرات این آزمون ها مرور شده باشد!

 

سخن مدیر آزمون های آزمایشی سری عمران، آقای مهندس ساسان امیرافشاری

 

اگر اشتباه نکرده باشم حدود یک سال پیش بود که تصمیم گرفتیم در سری عمران کنکور آزمایشی برگزار کنیم. راستش را بخواهید کنکورهای آزمایشی مؤسسات مختلف با سؤالات غیر استاندارد و سلیقه‌ای آنقدر ذهن دانشجوها را بهم می‌ریختند که دیگر چاره‌ای جز ورود به این عرصه (برگزاری کنکور آزمایشی) نبود. تصور کنید که شما کتاب‌های سری عمران را مطالعه کرده‌اید و قصد دارید با تسلط کامل در یک کنکور آزمایشی شرکت کنید و بعد با انواع سؤالات عجیب و غریب مواجه می‌شوید که بعضاً با مطالب علمی کتاب‌های سری عمران (که منطبق بر کتاب‌های مرجع روز دنیاست) هم مغایرت دارند. چرا؟ چون برخی تمایل دارند که به دانشجو القا کنند که کتاب‌هایی غیر از سری عمران و با کیفیت نازل را (که از آن منافع مادی می‌برند) خریداری نمایید. از طرف دیگر وقتی این موضوع توسط ما شفاف‌سازی می‌شد، دانشجویان خواسته به حق خود را که برگزاری یک کنکور استاندارد توسط سری عمران بود مطرح می‌کردند و اینگونه شد که بالاخره سری عمران هم کنکور آزمایشی برگزار کرد.

اما قبل از برگزاری آزمون و مراحل طراحی تست‌ها، لازم بود تا ابتدا چند موضوع مهم را مدنظر قرار دهیم. موضوع اول موقعیت ممتاز مؤسسه سری عمران در بحث کتاب و کلاس بود و قطعاً این فعالیت جدید (آزمون آزمایشی) نیز بایستی در همان حد و با تفاوت چشمگیر نسبت به سایر مؤسسات انجام می‌شد. دوم اینکه ما نمی‌خواستیم از تست‌های کتاب‌های سری عمران در کنکورهای آزمایشی استفاده کنیم (هر چند در آزمون سراسری اکثریت سؤالات، از کتاب‌های سری عمران مطرح می‌شوند) چرا که در این‌صورت، عوامل تخریبی به راحتی انگ کپی کردن از تست‌های کتاب را به ما می‌زدند و با ایجاد موضوعات حاشیه‌ای، ذهن دانشجو را درگیر می‌کردند. نکته دیگر بحث برگزاری یک آزمون سراسری به معنی واقعی بود یعنی آزمونی که در تمام نقاط کشور، شرکت‌کننده قابل توجه در حد کنکور سراسری داشته باشد که البته اجرایی شدن این موضوع کار ساده‌ای نبود. به موضوعات فوق مسأله هزینه آزمون و اقتصادی بودن آن برای مؤسسه و دانشجو را اضافه کنید که خود دغدغه بزرگی به حساب می‌آمد. موضوع آخر هم تعداد شرکت‌کننده‌ها و جامعه آماری آزمون بود که خوشبختانه از این یکی خیالمان راحت بود و می‌دانستیم که بیشترین جامعه آماری متعلق به سری عمران خواهد بود. (هر چند پیش‌بینی ده هزار شرکت‌کننده درست از آب در نیامد و در نهایت شرکت کننده‌های آزمون سری عمران حدود چهار هزار نفر شدند که ان‌شاالله در سال‌های بعد با تلاش بیشتر به جامعه آماری بالاتری خواهیم رسید.) با در نظر گرفتن موضوعات یاد شده، کار طراحی سؤالات و به دنبال آن هماهنگی‌های اجرایی آزمون رسماً از اردیبهشت 94 استارت خورد و تا امروز (اردیبهشت 95) ادامه داشت. نتیجه این تلاش یک ساله، چهار مرحله آزمون رایگان و دو مرحله آزمون جامع با حداقل قیمت ممکن بود که طی آن شما با سؤالاتی استاندارد و آموزنده در حد کنکور (و شاید کمی بالاتر) آشنا شدید و در کنار آن یک پاسخ تشریحی مفصل با نکات درسی مفید، پازل نکات (خلاصه درس) در دروس اصلی، مجله مشاوره‌ای و در نهایت دفترچه سؤال و پاسخ آزمون دکتری سال 95 نیز ارائه شد. آنچه در پایان این پروژه یک ساله برای ما اهمیت داشت، رضایت شما دانشجویان عزیز بود که این موضوع با شرکت و ثبت نام قابل توجه شما در دو مرحله آزمون جامع که بر خلاف چهار مرحله قبلی رایگان نبودند، اثبات شد. تعداد برابر شرکت‌کننده‌های آزمون جامع با آزمون‌های مرحله‌ای نشان از اعتماد و رضایت شما داشت که این بار نه به‌صورت رایگان بلکه با پرداخت هزینه آزمون در آن شرکت کردید.

حال شاید دانستن برخی از ناگفته‌های آزمون هم برایتان جالب باشد که مهمترین آنها فرآیند ویراستاری و کنترل آزمون بود که توسط رتبه‌های برتر آزمون‌های دکتری و کارشناسی ارشد انجام می‌شد. به‌عنوان مثال در درس مکانیک جامدات پس از اینکه طراحی سؤالات و تهیه پاسخ تشریحی توسط اساتید (آقایان دکتر نادر فنایی، دکتر محمد آهنگر و دکتر حسین صباغیان) انجام می‌شد، تیم ویراستاری جامدات (آقایان چهرازی و امیرلو رتبه‌های 2 و 7 کنکور سراسری سال 94 که مصاحبه آنها را در مجله مشاوره‌ای آزمون‌های قبلی خواندید) ابتدا در وقت مقرر به سؤالات این درس پاسخ می‌دادند و درصدشان به همراه سؤالات درست و غلط آنها ثبت می‌شد تا به این ترتیب یک برآورد اولیه از سطح آزمون داشته باشیم. در ادامه پاسخ تشریحی سؤالات در اختیارشان قرار می‌گرفت و این عزیزان پس از مطالعه و بررسی دقیق آن، نکات لازم و نظرات پیشنهادی خود در مورد هر سؤال را بیان می‌کردند. ما نیز نظرات تیم ویراستاری را به‌صورت مکتوب در اختیار اساتید قرار می‌دادیم تا در آزمون مورد نظر لحاظ گردند. در واقع هدف ما از این‌کار (که در کلیه دروس انجام می‌شد) این بود که قبل از آنکه سؤالات به‌دست شما عزیزان برسد، یک تیم دانشجویی قوی آزمون را کنترل کیفیت کند، کاری که در کنکور سراسری به‌دلایل امنیتی ممکن نیست ولی در اینجا انجام شد و نتیجه آن شش مرحله کنکور بدون غلط (از لحاظ علمی و مفهومی) بود. موضوع ناگفته دیگر که به نظر من مهم و قابل ذکر است، زحمات خالصانه اساتید و طراحان سؤالات آزمون‌های سری عمران بود که بدون هیچگونه چشم‌داشت مالی و تنها براساس حس وظیفه‌شناسی و مسئولیت‌پذیری قابل تقدیرشان، کمک کردند تا مراحل طراحی، ادیت و نهایی کردن آزمون در دروس مختلف انجام شود. این عزیزان با وجود مشغله‌های فراوان، همواره آزمون‌های سری عمران را در اولویت برنامه کاری خود قرار دادند و در اسرع وقت و به موقع، سؤالات را آماده کرده و در اختیار ما گذاشتند.

دوستان خوبم، همراهان سری عمران، شما امروز در ایستگاه آخر سری عمران قرار دارید ولی بهتر از من می‌دانید که هنوز کار تمام نشده است و دو هفته حساس تا کنکور، پیش روی شماست. اکثر شما در انتهای یک مسیر یکساله قرار دارید که با سختی‌ها، مشکلات، ناامیدی‌ها و استرس‌های گاه و بیگاه و البته امید به آینده همراه بوده است. طی کردن روزهای باقی‌مانده نیاز به روحیه‌ای بالا دارد که با یاد خدا و یاری گرفتن از او میسر خواهد بود. اگرچه مرور خلاصه‌های درسی، حل تست‌های کنکورهای آزمایشی قبلی و تست‌های سراسری سال‌های اخیر توصیه ما به شما در این ایام است، ولی بدانید که بالاتر از تمام اینها، خواست و اراده خداوند است و کافی است به او اطمینان کنید تا آنچه به صلاحتان است برایتان اتفاق بیافتد.

در آخر نوشته‌ای قابل تأمل از پرویز پرستویی بازیگر توانمند سینمای ایران را برایتان نقل می‌کنم که چندی پیش در صفحه اینستاگرام این هنرمند گذاشته شده بود:

پسر کوچکی برای مادربزرگش توضیح می‌داد که چگونه همه چیز ایراد دارد؛ مدرسه، خانواده، دوستان و ... اما مادربزرگ که مشغول پختن کیک بود از پسر کوچک پرسید که آیا کیک دوست دارد؟ و پسرک در جواب گفت: البته که دوست دارم. مادربزرگ ادامه داد، روغن چطور؟ پسر گفت نه! و حالا دو تا تخم مرغ؟ نه مادربزرگ! آرد چطور؟ از آرد خوشت می‌آید؟ جوش شیرین؟ نه مادر بزرگ حالم از همه‌شان به هم می‌خورد!

بله همه این چیزها به تنهایی ممکن است بد به نظر برسند اما وقتی به درستی با هم مخلوط شوند، یک کیک خوشمزه درست می‌شود. خداوند هم به همین ترتیب عمل می‌کند، یعنی خیلی از اوقات تعجب می‌کنیم که چرا خدا باید بگذارد ما چنین دوران سختی را بگذرانیم، اما او می‌داند که وقتی همه این سختی‌ها را به درستی کنار هم قرار دهد، نتیجه همیشه خوب است. ما تنها باید به او اعتماد کنیم و بدانیم که در نهایت همه این پیشامدها با هم، به یک نتیجه فوق‌العاده می‌رسند.

 

ساسان امیرافشاری - مدیر آزمون‌های سری عمران 

 

گزیده ای از تصاویر مربوط به 5+1 مرحله آزمون های آزمایشی سری عمران

حضور بی نظیر دانشجویان در سرتاسر کشور (بالاترین جامعۀ آماری آزمون های آزمایشی)

حضور اساتید موسسۀ سری عمران در محل آزمون ها و ارائۀ مشاوره به دانشجویان

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 

alt

alt

alt

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 alt

alt

 

 alt

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

altalt

alt

alt

alt

alt

alt

دانشجویان و مهندسین عزیز

پنجمین مرحله از آزمونهای آزمایشی 5+1 سری عمران (با همکاری موسسۀ نگاره) تحت عنوان آزمون جامع اول، در بعد از ظهر روز جمعه 20 فروردین ماه با حضور حدود 4000 نفر از دانشجویان سرتاسر کشور شامل برترین دانشگاه های تهران و شهرستان، به صورت حضوری و اینترنتی برگزار گردید. بسیاری از دانشجویان حاضر در آزمون، تا پایان وقت در جلسه آزمون حضور داشتند و به حل سوالات مشغول بودند که همین موضوع سبب بالا رفتن رقابت و کیفیت برگزاری آزمون گردید.

از ویژگی های بارز این آزمون می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1) افزایش تعداد شرکت کنندگان حضوری در شهرستان ها:

هرچه به زمان برگزاری کنکور اصلی نزدیک تر می شویم، جدیت بیشتری از سوی داوطلبان مشاهده میکنیم. همین موضوع باعث گردید که عده زیادی از داوطلبان آزمون آزمایشی جامع اول سری عمران، ثبت نام خود را تغییر داده و از حالت اینترنتی به حالت حضوری تبدیل کنند. به طوریکه تعداد داوطلبان حضوری این آزمون در مجموع (تهران و شهرستان ها) در حدود 3000 نفر بود. علت اصلی این جامعۀ آماری کم نظیر را می توان در شباهت آزمون جامع اول سری عمران به کنکور سراسری چند سال اخیر دانست. در ادامه تصاویری از چند ده کلاس برگزاری آزمون حضوری در شهر تهران را برای شما قرار داده ایم.

 

تصاویری از حضور گستردۀ دانشجویان در سالن اصلی و برخی از کلاس های حوزۀ تهران

برخی از تصاویر حضور گستردۀ دانشجویان در شهرستان ها


 

2) نظم حاکم بر جلسه و تداعی یک کنکور واقعی:

از دیگر نکات بارز این آزمون، می توان به برقراری نظم و آرامشی فوق العاده از ابتدا تا انتهای آزمون اشاره نمود. به طوریکه دقیقا مشابه با جلسۀ کنکور سراسری، ابتدا آیاتی چند از قرآن مجید تلاوت شد، سپس داوطلبان با اعلام بلندگو شروع به حل سوالات نمودند. حضور مراقبین آزمون، پذیرایی، کیفیت محل برگزاری آزمون و ... همگی باعث شده بودند تا این آزمون آزمایشی، تداعی کنندۀ جلسۀ کنکور سراسری کارشناسی ارشد باشد!

3) برگزاری هماهنگ و همزمان آزمون های حضوری و اینترنتی با بهترین کیفیت:

یکی از نکات منحصر بفرد این آزمون آن بود که همزمان با داوطلبان حضوری، بیش از 750 نفر از داوطلبان نیز به صورت اینترنتی در این آزمون آزمایشی شرکت نموده بودند. به طوریکه این عزیزان نیز در همان زمان استاندارد آزمون (4 ساعت و 15 دقیقه) در قسمت پرتال آزمون های آزمایشی سری عمران، در آزمون شرکت کردند. برگزاری همزمان و هماهنگ آزمون های حضوری و اینترنتی با چنین جامعۀ آماری و بدون هیچ گونه مشکلی (نظیر قطع شبکه و ...) در نوع خود منحصر بفرد بود که این امر با تلاش بی وقفۀ گروه انفورماتیک موسسه و صرف هزینۀ مالی بسیار زیاد میسر گردید.

4) دفترچۀ سوالاتی مشابه با کنکور سراسری اصلی:

تیم تخصصی طراحان آزمون های سری عمران با تکیه بر تجربه شان و نیز شناختی که از مباحث پر تکرار آزمون کارشناسی ارشد داشتند، سوالاتی بسیار با کیفیت و مشابه با کنکور کارشناسی ارشد چند سال اخیر طراحی کرده بودند تا دانشجویان عزیز بتوانند با استانداردی شبیه کنکور، وضعیت درسی خود را در مهمترین سرفصل های هر درس بسنجند. درصد های دانشجویان حاضر در این آزمون رشد قابل توجهی نسبت به آزمون های مرحله ای قبلی داشت که این نشان از افزایش آمادگی دانشجویان در ایام نزدیک به کنکور بوده است. همچنین این موضوع  نشان می دهد که بسیاری از دانشجویان عزیز هنگامیکه در شرایطی مشابه کنکور سراسری قرار می گیرند و با دفترچۀ سوالات جامع در دروس مختلف مواجه می شوند، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند، البته مشروط به آنکه سوالات آزمون با استاندارد کنکور همخوانی داشته باشند. به عبارت دیگر همین موضوع تاییدی بر استاندارد بودن سوالات آزمون جامع اول سری عمران می باشد. در ادامه کارنامۀ 3 نفر اول این آزمون را برای شما قرار می دهیم:

 

نفر اول از دانشگاه صنعتی شریف

نفر دوم از دانشگاه صنعتی اصفهان

نفر سوم از دانشگاه تهران

5) ارائۀ پکیج ویژۀ سری عمران پس از آزمون شامل پاسخنامه تشریحی و تحلیل کامل سوالات ساده، متوسط و سخت در هر درس:

الف) پاسخنامۀ تشریحی: در این دفترچه که حاوی پاسخنامۀ تشریحی سوالات آزمون می باشد، آدرسی که تست های پرتکرار هر درس از آن طراحی شده بودند (شامل شماره تست و سال برگزاری آزمون سراسری) ذکر گردیده است. بدین ترتیب شما عزیزان می توانید اولا با تست های پرتکرار کنکور در هر مبحث آشنا شده و ثانیا تستی تالیفی و با همان استاندارد کنکور را نیز مشاهده نمایید.

ب) تحلیل سوالات هر درس: در پایان پاسخنامۀ تشریحی هر یک از دروس، تحلیلی از سوالات آن درس در آزمون ارائه شده است که در آن، سوالات ساده، متوسط و مشکل آن درس مشخص گردیده است. بدین ترتیب دانشجویان عزیز قادر خواهند بود با مطالعۀ این قسمت، نسبت به عملکرد خود تحلیل بهتری داشته باشند.

این پکیج که برای اولین بار با این سبک در آزمون های آزمایشی تولید می گردد، منحصرا توسط موسسۀ سری عمران در اختیار داوطلبان آزمون های آزمایشی قرار می گیرد.

6) حضور اساتید موسسه در محل آزمون در شهر تهران:

در این آزمون نیز شاهد حضور برخی از اساتید و مشاورین موسسۀ سری عمران (آقایان ساسان امیرافشاری، ارسلان بهزادی پور و ...) در محل حوزۀ شهر تهران بودیم که پس از آزمون، به گفتگو با دانشجویان و ارائۀ مشاوره مشغول شده و فضایی صمیمی را به وجود آورده بود.

7) تصحیح پاسخنامه ها و ارائۀ کارنامه

از ظهر روز شنبه، پاسخنامه های این آزمون تصحیح شده و کارنامۀ نهایی داوطلبان بر روی پرتال شخصی شان قرار گرفت. در کارنامۀ ارائه شده، رتبۀ داوطلبان حضوری و اینترنتی به تفکیک و همچنین رتبۀ کلی داوطلب نمایش داده شده است. همچنین نمرۀ تراز، رتبه در هر درس و ... از دیگر جزئیات موجود در کارنامه می باشد. شما می توانید برای مشاهدۀ کارنامۀ خود، به آدرس زیر مراجعه کنید:

آدرس پرتال آزمون های سری عمران: portal.serieomran.com

 

 

 از هم اکنون برای حضور در آزمون جامع دوم در 3 اردیبهشت ماه در سال 95 و رقابت با تمامی رقبای واقعی خود در سرتاسر کشور، برنامه ریزی کنید...

قابل توجه داوطلبان محترم آزمون نظام مهندسی سال 95

کلاس های آمادگی ویژۀ این آزمون (محاسبات و نظارت) توسط اساتید مجرب موسسه سری عمران (آقایان دکتر نادر فنائی، محمد آهنگر، محسن حیدری و ...) برگزار می گردد و هم اکنون ثبت نام برای این کلاس ها آغاز شده است. همچنین شما می توانید تا پایان فروردین ماه از تخفیفات ویژه در ثبت نام خود استفاده نمایید که توضیحات این تخفیف ها، در ادامۀ برنامۀ کلاس ها ذکر شده است. شروع این دوره از کلاس ها، اردیبهشت ماه می باشد. توصیه می کنیم که با توجه به ظرفیت محدود و احتمال پر شدن کلاس ها (همچون دوره های پیشین) لطفا هرچه سریعتر نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید. شما می توانید با مراجعه به دفتر مرکزی موسسۀ سری عمران و یا تماس تلفنی با موسسه نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

شماره های تماس: 88300474 و 88312527

در ادامۀ این خبر، شما می توانید برنامۀ کلاس های آزمون محاسبات و همچنین آزمون نظارت را مشاهده نموده و با ویژگی های منحصر بفرد کلاس های این دوره و نیز توضیحات مربوط به طرح تخفیف ثبت نام در کلاس ها آشنا شوید.