joomla template

صفحه نخست

کاربر عزیز به تالار گفتگوی سری عمران خوش آمدید. لازم به ذکر است جهت ارسال مطلب و یا دانلود فایل ها لازم است عضو شوید و یا اگر عضو هستید، با نام کاربری خود وارد شوید;
همچنین توصیه می شود به دلیل جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، یکبار قوانین تالار گفتگو را مطالعه کنید.
به سمت پایین صفحه: 1...3456789...28
موضوع: رفع اشکال راه سازی و روسازی راه ( مهندس نیما ابراهیمی)
پاسخ: سلام (1 سال, 4 ماه قبل)
hassan68 wrote:
سلام وخسته نباشید.
فرمول (7-4) صفحه 154 کتاب سری عمران کلی؟ یعنی منظورم اینه که کتاب های دیگه این فرمول رو یه جور دیگه نوشتن که من اونو متوجه نمیشم. همین فرمول کتاب سری عمران واسه تمام شکل ها جواب میده؟

سلام ، راهسازی یا روسازی؟

اگر منظورتان رابطه 4 فصل 7 راهسازی است، این فرمول که محاسبه مساحت نیمرخ عرضی را ارائه می‌دهد، روش مختصات رئوس نامیده می‌شود. این رابطه در کتاب سری عمران به درستی ارائه شده است. در مورد این رابطه نکات زیر حائز اهمیت است:

1- در این رابطه، از هر رأسی که شروع کردید مجددا باید به همان رأس بازگردید تا شکل بسته شود.

2- رابطه حساسیتی نسبت به جهت انتخابی (ساعتگرد یا پادساعتگرد) برای رئوس ندارد، منتهای مراتب در انتهای کار لازم است از جواب بدست آمده قدرمطلق بگیرید.

3- ضریب ½ در پشت رابطه را فراموش نکنید.

امیدوارم همین رابطه مد نظر شما بوده باشد. اگر رابطه دیگری مد نظرتان بوده است، آن رابطه را به صورت دقیق ذکر کنید تا در مورد آن بحث شود.

موفق باشید.
    خوب: 4
Farzan Kazemi
Junior Boarder
graphgraph
کاربر آفلاین می باشد برای دیدن مشخصات کاربر اینجا کلیک نمایید
مدیر دسترسی عمومی را غیرفعال کرده است.

hassan68 wrote:
سلام مجدد.
فرمول (7-10) صفحه 165 کتاب سری عمران درسته؟ اگه به آزمون های سنجش امسال دسترسی دارید سوال 129 آزمون شماره ی دو سنجش از این فرمول به شیوه ای کاملا متفاوت از سری عمران استفاده کرده؟
یه سوال دیگه؟ سوال 18 صفحه 191 کتاب روسازی درست حل شده؟ این عدد 2.5 به خاطر تبدیل اینچ به سانتی متر حذف شده یا طبق گفته ی کتاب سری عمران به خاطر آیین نامه ی جدید!!!!

سلام مهندس عزیز،

سوال اول شما

لطفاً به توضیحات زیر توجه فرمایید:

■ در قوس‌های افقی به علت آن که محور راه مستقیم نیست، حجم عملیات خاکی نیاز به تصحیح دارد. در این حالت با استفاده از قضایای پاپوس و گلدینوس، مقدار تصحیح حجم عملیات خاکی از رابطه 7-10 کتاب سری عمران بدست می‌آید. البته بهتر است این رابطه را به صورت زیر به کار ببرید:

■ در رابطه 7-10 علامت - را به + تبدیل کنید.
■ نکته مهم در این رابطه علامت d1 و d2 است. d1 و یا d2 اگر در خارج از محور راه (بین محور راه و لبه خارجی) قرار داشته باشد، مقدار آن مثبت و اگر در داخل محور راه (بین محور راه و لبه داخلی) قرار داشته باشد، مقدار آن منفی خواهد بود (بنابراین چهار حالت برای d1 و d2 داریم: هر دو مثبت، هر دو منفی، d1 مثبت و d2 منفی، d1 منفی و d2 مثبت)

من در این‌جا دسترسی به سوالی که فرمودید ندارم؛ با این وجود گمان می‌کتم این تست را دیده‌ام و اشتباه بود(البته مطمئن نیستم، فقط گمان می‌کنم)

سوال دوم شما

دوست عزیز، 1/2.5 به دلیل تبدیل اینچ به سانتی‌متر است و این مطلب که این ضریب در آیین نامه جدید اضافه شده است نادرست می‌باشد.

و اما در مورد تستی که فرمودید اجازه بدهید قضیه را باز کنم تا متوجه عمق ماجرا شوید:

همان‌گونه که گفته شد، ضریب 1/2.5 در رابطه اصلی آشتو، ضریب تبدیل اینچ به سانتی‌متر است. بدیهی است اگر ضخامت‌ها به صورت اینچ باشد، نیازی به این ضریب نخواهد بود.

در این تست، باید تصحیحات زیر صورت گیرد تا تست به یک تست درست تبدیل شود:

اولاً: D1 و D2 در شکل تست باید بر حسب اینچ باشند؛ یعتی "D1=20 و "D2=18 باشند.

ثانیاً: مقدار D3 بر حسب اینچ خواسته شود.

با دو تصحیح فوق، حل دوم انجام شده صحیح خواهد بود و جواب تست، "27=D3 خواهد بود که مقدار بسیار زیادی است و دلیل آن هم این است که SN برابر 14 فرض شده است که مقدار واقعاً زیادی است.

موفق باشید.
Farzan Kazemi
Junior Boarder
graphgraph

بی نهایت ممنونم ازشما
باور کنید هر بار که جواب سوالات منو میدید متوجه میشم که چقدر سطحی این مباحثو یاد گرفتم. نمیدونم تو دانشگاه چرا اساتید هیچی به ما یاد ندادن. با وجود اینکه تو یکی از دانشگاه های نسبتا خوب درس خوندم.
یه سوال دیگه؟ صفحه 175 کتاب راهسازی سری عمران سوال 19 (میشه تست 137 سال 1380) برای به دست اوردن فاصله متوسط حمل سطح زیر نمودار رو بر حجم تقسیم کرده که این حجم با مقدار حجم جابجا شده متفاوت بوده!!! این کار درسته؟ یا مخرج کسر همون حجم خاک جابجا شده است ؟ و تو این جور سوالا که حجم خاکبرداری با خاکریزی مساوی حجم خاک جابجا شده میشه جمع این دو یا یکی از اینها؟
    خوب: 5
hassan68
Expert Boarder
graphgraph

پاسخ: رفع اشکال راه سازی و روسازی راه ( مهندس فرزان کاظمی ) (1 سال, 4 ماه قبل)
سلام ببخشید برای کنکور دانشگاه ازاد کدوم فصلا مهمترند؟ وبرای هر کدوم از درس های راهسازی-روسازی و ترابری از چه کتابی استفاده کنم؟
    خوب: 1
ss-22
Senior Boarder
graphgraph

hassan68 wrote:
بی نهایت ممنونم ازشما
باور کنید هر بار که جواب سوالات منو میدید متوجه میشم که چقدر سطحی این مباحثو یاد گرفتم. نمیدونم تو دانشگاه چرا اساتید هیچی به ما یاد ندادن. با وجود اینکه تو یکی از دانشگاه های نسبتا خوب درس خوندم.
یه سوال دیگه؟ صفحه 175 کتاب راهسازی سری عمران سوال 19 (میشه تست 137 سال 1380) برای به دست اوردن فاصله متوسط حمل سطح زیر نمودار رو بر حجم تقسیم کرده که این حجم با مقدار حجم جابجا شده متفاوت بوده!!! این کار درسته؟ یا مخرج کسر همون حجم خاک جابجا شده است ؟ و تو این جور سوالا که حجم خاکبرداری با خاکریزی مساوی حجم خاک جابجا شده میشه جمع این دو یا یکی از اینها؟

سلام مهندس،

از محبتی که ابراز فرمودید متشکرم و خوشحالم که پاسخگویی به سوالات از دید شما رضایت‌بخش بوده است. ما در این جا تنها به وظیفه خود عمل می‌کنیم؛ البته دقت داشته باشید هم نحوه تدریس اساتید و هم نحوه خواندن دروس برای امتحان دانشگاه و کنکور ارشد با یکدیگر متفاوت است؛ لذا هنگامی که برای کنکور درس می‌خوانید ممکن است این حس به شما دست بدهد که در دانشگاه هیچی به شما یاد ندادن که بنا به دلیلی که گفتم این حس کاملاً طبیعی است.

در مورد سوال شما:

ابتدا در مورد منحنی بروکنر به موارد زیر توجه فرمایید:

■ منحنی بروکنر در هر نقطه نشان‌دهنده اضافه خاکریزی و یا اضافه خاکبرداری در آن نقطه است. به همین دلیل منحنی بروکنر باید همواره از مبدا مختصات رسم شود.

قدر مطلق مجموع مساحت سطوح بین منحنی بروکنر و خط پخش ، عزم (لنگر) حمل نامیده می‌شود که برابر حاصل‌ضرب حجم خاک جابجا شده در فاصله حمل متوسط است. بنابراین فاصله حمل متوسط از تقسیم عزم حمل بر حجم خاک جابجا شده بدست می‌آید.

■ در حالتی که نقطه انتهای منحنی بروکنر بر روی محور x ها (به محور x ها، اصطلاحاً خط اساس نیز گفته می‌شود) قرار گیرد، حجم خاکبرداری و خاکریزی برابر بوده و نیاز به قرضه یا دپو نخواهیم داشت. در این حالت، حجم خاکریزی و یا خاکبرداری برابر مجموع تصویر قائم شاخه‌های صعودی و یا شاخه‌های نزولی نمودار است.

اکنون به تست مورد نظر شما می‌پردازیم:

در مورد این تست، به صورت مجزا به سوالات شما پاسخ می‌دهم:

■ در این تست، خط پخش همان خط اساس در نظر گرفته می‌شود (در این حالت در نقطه انتهای نمودار هیچ گونه خاکبرداری و یا خاکریزی اضافه نخواهیم داشت و در نتیجه خاکبرداری‌ها در خاکریزها مصرف می‌شوند و لذا نیاز به قرضه یا دپو نخواهد بود).

■ عزم حمل کل که برابر قدر مطلق مساحت است، برابر 990 (متر مکعب-کیلومتر) در حل تست بدست آمده است.

■ مجموع تصاویر قائم شاخه‌های نزولی که باید با مجموع تصاویر قائم شاخه‌های صعودی برابر باشد (چون خاکبرداری با خاکریزی برابر است و در نقطه انتهای نمودار نیاز به قرضه یا دپو نداریم) برابر 1400 (مترمکعب) است (دو شاخه صعودی 1000 و 400 مترمکعب داریم و یک شاخه نزولی 1400 متر مکعب).

■ 1400 متر مکعب خاکیرداری و 1400 متر مکعب خاکریزی داریم. همان 1400 متر مکعب خاکبرداری در 1400 متر مکعب خاکریزی ریخته می‌شود، بنابراین خاک جابجا شده 1400 متر مکعب است(کتاب به اشتباه 2800 مترمکعب را به عنوان جواب انتخاب کرده است). البته توجه داشته باشید اگر کل حجم عملیات خاکی توسط تست مورد نظر بود، 1400 مترمکعب خاکبرداری و 1400 متر مکعب خاکریزی داریم؛ یعنی مجموعاً 2800 متر مکعب حجم عملیات خاکی خواهیم داشت. پس جواب این تست گزینه 3 است که کتاب اشتباه جواب داده. این تست در کتاب 11 سال مجموعه سوالات کنکور عمران درست جواب داده شده است.

■ فاصله حمل متوسط در حل کتاب به درستی انجام شده است.

■ دقت داشته باشید در بخش‌هایی که نمودار به حالت افقی (موازی خط اساس یا همان محور x ها) در می‌آید، و یا در نقاط اکسترمم که شیب مماس بر منحنی بروکنر برابر صفر است، خط زمین و خط پروژه بر یکدیگر منطبق هستند. یعنی در این قسمت‌ها هیچ‌گونه خاکبرداری و یا خاکریزی نداریم.

موفق باشید.
Farzan Kazemi
Junior Boarder
graphgraph

ss-22 wrote:
سلام ببخشید برای کنکور دانشگاه ازاد کدوم فصلا مهمترند؟ وبرای هر کدوم از درس های راهسازی-روسازی و ترابری از چه کتابی استفاده کنم؟

سلام،

در کنکور دانشگاه آزاد، تا آن جا که من اطلاع دارم و تا پارسال هم به همین منوال بوده است، مواد امتحانی تخصصی گرایش‌های راه و ترابری و برنامه‌ریزی حمل و نقل، دروس مهندسی ترافیک و مهندسی حمل و نقل(ترابری) می‌باشد که با هم و در قالب یک درس در آزمون قرار گرفته‌اند. ضریب این درس برای گرایش راه و ترابری برابر 1 و برای گرایش برنامه‌ریزی حمل و نقل برابر 2 است.

اگر در کنکور پیش‌روی دانشگاه آزاد تغییراتی اعمال شده باشد و یا در آینده اعمال شود، من اطلاعی ندارم؛ هر چند با توجه به این که پارسال دروس راهسازی و روسازی حذف شد، تغییر مجدد در کنکور امسال بعید به نظر می‌رسد.

به نظر من اگر کتاب مجموعه سوالات کنکور دانشگاه آزاد مهندسی عمران را (که سری عمران این کتاب را منتشر کرده است) تهیه فرمایید و شروع به مطالعه آن از کنکور سال 85 تا 91 کنید، بهترین نتیجه را در کوتاه‌ترین زمان خواهید گرفت.

موفق باشید.
Farzan Kazemi
Junior Boarder
graphgraph
آخرین ویرایش: 2012/12/20 11:47 توسط Farzan Kazemi.

سلام و خسته نباشی خدمت شمااستاد عزیز
واقعیتش من هنوز در خوندن درس روسازی دچاد ر مشکل هستم و هنوز موندم چه فصل هایی از کتاب و چه فصل هایی از نشریه بخونم.اگه میشه یه تو ضیح مختصر و جامعی در این مورد بدین ممنون میشم و بگین چه جدولا هایی که مثلا از آیین نامه میخوام بخونم واجب ترهستش.و اینکه من روسازی رو نهایتا واسه 4تست میخوام و حالا باتوجه به خواستم چه جاهایی رو تمرکز کنم واسه خوندنش
سوال بعدیم اینه که آیا تست های کتاب راهسازی کافیه برای کنکور؟اگرم نه چه کتابی پیشنهاد میکنین که به سوالای کنکور نزدیک نر باشه.
با تشکر...
    خوب: 0
p!nk
Fresh Boarder
graphgraph

با سلام
در فصل آخر کتاب راهسازی سری عمران، فرمول مربوط به خاکریزی و خاکبرداری متقابل بنظرم اشتباه هست. البته در تمرین مربوطه فرمول اصلاح شده ولی فرمول اصلی نادرست است.
درست متوجه شدم یا من اشتباه می کنم؟
    خوب: 1
hamed.q
Junior Boarder
graphgraph

در فصل اخر راه سازی در رابطه با فرمول حجم خاکبرداری که به صورت مختلط و مخالف هست اشتباهه ؟؟؟ فرمول اصلی چیه؟؟/

در تست 2 فصل 7 راهسازی فاصله 120 زده بعد با فاصله 50 حل کرده؟؟؟؟

تو اصلاحیه اول کتاب زده در تست 4 تو شکل 20 متر رو به 30 متر تبدیل کنید بعد با 20 متر حل کرده

چرا اینجوریه این فصل گیج شدم به طور کلی

ایا سری جدید چاپ شده که اصلاح بشه من چاپ 5 دارم
    خوب: 2
shahrad1367
Senior Boarder
graphgraph
آخرین ویرایش: 2012/12/22 06:12 توسط shahrad1367.

سلام
فصل چهار کتاب راهسازی
تعریف شیفت کلوتوئید با شکل مطابقت ندارد
تعریف : از مرکز دایره تا مماس منحنی
شکل : از نقطه ای روی محیط که به طور قائم از مرکز رسم شده تا مماس منحنی
کدام صحیح است؟
    خوب: 0
major2020
Fresh Boarder
graphgraph

به سمت بالاصفحه: 1...3456789...28

نظر سنجی 5: درخواست شما از سری عمران

شما انتظار فعالیت موسسه سری عمران در کدامیک از زمینه های زیر را دارید؟

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز744
mod_vvisit_counterدیروز1706
mod_vvisit_counterاین هفته8904
mod_vvisit_counterهفته گذشته13890
mod_vvisit_counterاین ماه41705
mod_vvisit_counterماه گذشته48773
mod_vvisit_counterکل بازدیدها873278

در 20 دقیقه گذشته : 26
آی پی شما : 54.81.129.89
,
امروز : 04 ارديبهشت 1393